Црногорска Православна Црква

Волкер: Запад мора да схвати да Српска црква спроводи политику Београда и Москве

Волкер: Запад мора да схвати да Српска црква спроводи политику Београда и Москве

(Извор: Побједа/ЦдМ)

Београд је намјерно на Цетињу организовао овако устоличење да промовише регионалну агенду Србије и да доведе у питање црногорску независност, каже у разговору за Побједу амерички дипломата и бивши амбасадор при НАТО-у Курт Волкер. Истиче да Вашингтон мора мијењати политику коју спроводи у Црној Гори.

Пратили сте дешавања на Цетињу и насилно устоличење митрополита цркве Србије у Цетињском манастиру. Акцију је спровела Влада Црне Горе уз директне инпуте Београда. Напад на чланицу Алијансе – Црну Гору је прошао уз потпуни мук Запада? Зашто?

Волкер: Мени је јако жао што се све издешавало на такав начин и Српска црква ово устоличење није требало да форсира на Цетињу. Требало је да другачије функционише у Црној Гори и то не само сад на Цетињу, већ и раније – да се региструје као вјерска заједница и да поштује законе независне државе. То безакоње је предуго трајало. Наравно када се анализирају ове ствари не може се порећи страни фактор. Српска и руска црква веома су блиске и ту се види директан утицај Кремља који има интерес да дестабилизује ово подручје. Поготово Црну Гору која је чланица Алијансе и предводник је у интеграцијама у ЕУ. Рећи ћу што је проблем са Западом, иако још нијесан причао нисаким из америчке администрације о овом питању, просто не знају како да се укључе јер се ради и о религијском питању, а не само спољно-политичком. Али сам сигуран да је Вашингтону јасно да на ово питање из Србије и Русије гледају као на спољно-политичко питање. Ми морамо да појачамо нашу подршку црногорској независности, јачању демократије, а дијалог о религијском проблему који постоји се мора отворити и затворити у Црној Гори.

Да ли Вашингтон види да Српска црква спроводи вањску политику Београда кроз концепт Српског света. Ово није религијско већ спољно – политичко питање?

Волкер: Схватам вашу тезу и мислим да сте у праву, то је кључни проблем. Београд је намјерно на Цетињу организовао овако устоличење да промовишу регионалну агенду Србије и да доведе у питање црногорску независност. На Западу су црква и држава стриктно одвојене и никад се питање религије не везује за спољну политику. На Западу цркве не спроводе политичке агенде као што то чине српска и руска црква.

У Црној Гори би требало да буде именован нови амерички амбасадор?Актуелна црногорска Влада има пуну подршку америчке амбасаде иако је извела ово насилно устоличење на Цетињу? Да ли од новог амбасадора можемо очекивати разумијевање ових проблема и другачији приступ?

Волкер: Посао амбасадора је да ради у интересу САД, да се не мијеша у унутрашња питања и има добре релације са свима. Уз то, кључно је да поштује сувереност Црне Горе. Врло је специфична ситуација у Црној Гори јер су партије у власти под утицајем Српске цркве која практично не признаје црногорску независност, а уједно је Црна Гора чланица Алијансе и напредује на путу ка ЕУ. Наравно, кључно је да се подрже интеграције, то је императив.

Како бисте се Ви понашали да сте амбасадор у Црној Гори?

Волкер: То је питање принципа, ја бих био принципијелан. Не бих ту говорио о индивидуама или политичким партијама већ само о принципима. Као прво поштовање суверенитета и независности Црне Горе, поштовање Црне Горе као НАТО партнера и поштовање и пуна подршка интеграцијама у ЕУ. Посебно је важно да имамо одговорне безбједносне службе, које штите партнерске податке. Са тим је било проблема у Црној Гори и то не би смјело да се дешава. Поједини поступци ове власти су јако забрињавајући.

Зашто НАТО није реаговао на чињеницу да је војска једне њене чланице спровела овакву акцију на Цетињу?

Волкер: Алијанса не издаје наређења војскама својих чланица што да раде, али је свакако требало избјећи такав акт јер су додатно подгријани сукоби у друштву. Онакав начин хиротоније са дугим цијевима је довољан доказ колико је ту контраверзи. То није била добра одлука војске Црне Горе.

Мислите ли да ће САД промијенити приступ у Црној Гори?

Волкер: Наравно да САД и ЕУ морају бити активније на Балкану. Постоји много отворених питања на којима се заједнички мора радити. САД има интерес да Црна Гора остане успјешна и стабилна, не само због тога што је чланица НАТО-а, већ и због тога што је узор другим државама ове регије. Мора остати стабилна мултиконфесионална и мултинационална држава.

Да ли, поред проблема у Авганистану и корона кризе, Балкан може бити уопште високо на америчкој спољно-политичкој агенди?

Волкер: Морао би да буде. Нови државни секретар за Европу ће бити Карен Денфрид, само је остало да ово именовање потврди Сенат. Она је бивша предсједница Маршаловог фонда и мислим да јако добро разумије проблеме овог региона. Ту је и њен помоћник за Западни Балкан Габријел Ескобар. Мислим да ће се залагати за много веће присуство САД у овој регији.

Message
x