Srebrenica svih balkanskih stradanja
Vjernici i poštovaoci Crnogorske Pravoslavne Crkve su sa velikim pijetetom, među prvima u civilizovanom svijetu, prepoznali i nazvali pravim imenom monstruozni genocid u Srebranici.
Arhiepiskop Cetinjski i Mitropolit Crnogorski Mihailo, kao nasljednik Svetoga Trona Crnogorske pravoslavne Crkve bio je prvi i jedini poglavar neke pravoslavne crkve, koji se poklonio srebreničkim mučenicima, žrtvama genocida, izvršenog od strane srpske vojske 1995.g.
Počev od 2005.g. Mitropolit Mihailo, svake godine prisustvuje pomenu, izuzev u toku dvije godine pandemije korone. Bosansko hercegovački narod i članovi porodica srebreničkih žrtava su u njemu prepoznali iskonsko dostojanstvo, plemenitost, miroljubljivost, pravičnost, čovječnost, što su prilikom svakog susreta, iako skrhani bolom zbog nečuvenog zločina u novijoj evropskoj istoriji, pokazivali na najtopliji mogući način. Mitropolit je odlučan da i u 86 godini prisustvuje pomenu u Srebrenici.
Crkva Srbije lamentira nad nedjelima u kojima je sama saučestvovala i sudbinom ratnih zločinaca koje izgleda namjerava kanonizovati u svece, kao što je to već napravila sa osvjedočenim ratnim zlikovcima iz Drugog svjetskog rata.
Ova paracrkvena i paramilitarna organizacija tvrdi kako je opasno ovaj neviđeni zločin imenovati pravim imenom, proglasiti ga za genocid, ali je vjerovatno “bogougodno djelo” ubiti više od 8.000 nedužnih civila, među kojima je bio znatan broj maloljetnih osoba. Mogli su makar pokušati spriječiti zločin, a umjeto toga su blagosiljali oružje i počinitelje genocida.
Crkva Srbije, poznata pod akronimom, Srpska Pravoslavna Crkva treba da se vrati izvornom hrišćanstvu, u strogom pokajanju, i dubokoj tišini moli Svevišnjega za oprost svih nedjela, ne samo u Srebrenici, i čitavoj Bosni i Hercegovini, već i u drugim dijelovima bivše Jugoslavije.
Pravoslavnim Crnogorcima u hrišćanskoj smirenosti, ostaje molitva i okup oko svoje države i svoje crkve.
Na Cetinju, 25. maj. 2024. godine
Informativna služba Crnogorske Pravoslavne Crkve