Отворено писмо високим представницима о положају Црногорске Православне Цркве
Поштујемо разлике међу свим људима и верујемо да различитост доприноси богатству друштава и човjечанства уопште. Сви, без обзира на вјеру, културу, расу и генерацију, требали би радити на постизању глобалног мира и бити изнад политике. Нажалост, вjерски сукоби довели су до многих озбиљних трагичних догађаја током историје. Да бисмо напредовали као народ, морамо поштовати различитост и схватити да је она суштина суживота и узајамног напретка. Стога, осјећамо обавезу да вам скренемо пажњу на озбиљне проблеме везане за људска права и демократију који се тренутно дешавају у нашој матичној земљи Црној Гори.
Црногорска православна црква је годинама чекала на повратак своје имовине и статуса. Обојe су му незаконито одузети указом српског регента Александра 1920. године. Тада је држава Црна Гора укинута и Светосавска Српска православна црква започела је своју методичку разорну мисију денационализације у Црној Гори. Аутокефална Црногорска православна црква тренутно је на маргини укупног вјерског и јавног живота у Црној Гори, иако се налази у својој кући – независној, сувереној и међународно признатој држави Црној Гори.
Ово неријешено питање статуса Црногорске православне цркве представља дестабилизујући фактор за државу Црну Гору. Понижавајући статус који се намеће Црногорској православној цркви није у складу са уставом, законом, моралним и обичајним нормама наше земље нити глобалног друштва. Тражимо право да користимо све православне цркве у Црној Гори које су нам одузете и тренутно су у искључивој употреби Српске православне цркве. Ово би било демократско и људско рјешење док се не донесе коначна одлука по питању Црногорске православне цркве.
Такође тражимо хитне и озбиљне казне за оне који пријете и дискриминишу чланове и свештенство Црногорске православне цркве. Недавни инцидент са викаром Црногорске православне цркве Бојаном Бојовићем, који је примио бројне претње смрћу само зато што је желио да изгради малу цркву на свом земљишту, а да при том има све одговарајуће грађевинске дозволе и документе за предложену зграду, један је од многих којима се међународна заједница мора озбиљно позабавити. Пошто није дијелио њихова вјерска уверења, становници суседног села забранили су Бојану Бојовићу пролазак сеоским јавним путем. Након телефонских пријетњи смрћу, млади, 32-годишњи свештеник, који је завршио богословију у Риму, тужио је Дендића, који није крио свој идентитет. У парничном поступку пред Основним судом у Никшићу, Дендић је проглашен кривим за дјело „угрожавање сигурности“ и осуђен је на само 45 дана условно. Дакле, Дендић је – упркос образложењу суда да постоји велика могућност да се пријетња оствари – остао на слободи. Ово нас веома забрињава.
Црногорска православна црква није једина коју погађа слабост црногорског правосудног система. Мала католичка црква „Госпа од Снијега“ изграђена у 15. вијеку у градићу Вериге у Боки Которској – на УНЕСКО-вом попису свјетске баштине, недавно је била под немилосрдним нападом непознатих вандала који су испразнили цијели садржај камиона који је коришћен за чишћење септичких јама у дворишту цркве.
Молимо вас да нам помогнете у заштити наше културе и основних људских права осигуравајући да починиоци ових злочина буду кажњени.
Примају:
Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights
United Nations office at Geneva,
CH-1211 Geneva 10, Switzerland, Europe
——————————————————————
To the Excel John Baird Foreign Minister
125 Sussex Dr. Ottawa, Ontario, K1A 0G2
——————————————————————
To Exel Dr.Srdjan Darmanovic Ambassador of Montenegro
1610 New Hampshire Ave. N.W. Washington DC, 20009, USA
——————————————————————
Centar za diasporu Gosp.Branko Milic Direktor
——————————————————————
Njegovom viskopreosvjestenstvu Mitropolitu Mihailu CPC
Vladicanski Dom, Gruda, Cetinje, 81250 Montenegro, Europe
——————————————————————