Otvoreno pismo visokim predstavnicima o položaju Crnogorske Pravoslavne Crkve
Poštujemo razlike među svim ljudima i verujemo da različitost doprinosi bogatstvu društava i čovječanstva uopšte. Svi, bez obzira na vjeru, kulturu, rasu i generaciju, trebali bi raditi na postizanju globalnog mira i biti iznad politike. Nažalost, vjerski sukobi doveli su do mnogih ozbiljnih tragičnih događaja tokom istorije. Da bismo napredovali kao narod, moramo poštovati različitost i shvatiti da je ona suština suživota i uzajamnog napretka. Stoga, osjećamo obavezu da vam skrenemo pažnju na ozbiljne probleme vezane za ljudska prava i demokratiju koji se trenutno dešavaju u našoj matičnoj zemlji Crnoj Gori.
Crnogorska pravoslavna crkva je godinama čekala na povratak svoje imovine i statusa. Oboje su mu nezakonito oduzeti ukazom srpskog regenta Aleksandra 1920. godine. Tada je država Crna Gora ukinuta i Svetosavska Srpska pravoslavna crkva započela je svoju metodičku razornu misiju denacionalizacije u Crnoj Gori. Autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva trenutno je na margini ukupnog vjerskog i javnog života u Crnoj Gori, iako se nalazi u svojoj kući – nezavisnoj, suverenoj i međunarodno priznatoj državi Crnoj Gori.
Ovo neriješeno pitanje statusa Crnogorske pravoslavne crkve predstavlja destabilizujući faktor za državu Crnu Goru. Ponižavajući status koji se nameće Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi nije u skladu sa ustavom, zakonom, moralnim i običajnim normama naše zemlje niti globalnog društva. Tražimo pravo da koristimo sve pravoslavne crkve u Crnoj Gori koje su nam oduzete i trenutno su u isključivoj upotrebi Srpske pravoslavne crkve. Ovo bi bilo demokratsko i ljudsko rješenje dok se ne donese konačna odluka po pitanju Crnogorske pravoslavne crkve.
Takođe tražimo hitne i ozbiljne kazne za one koji prijete i diskriminišu članove i sveštenstvo Crnogorske pravoslavne crkve. Nedavni incident sa vikarom Crnogorske pravoslavne crkve Bojanom Bojovićem, koji je primio brojne pretnje smrću samo zato što je želio da izgradi malu crkvu na svom zemljištu, a da pri tom ima sve odgovarajuće građevinske dozvole i dokumente za predloženu zgradu, jedan je od mnogih kojima se međunarodna zajednica mora ozbiljno pozabaviti. Pošto nije dijelio njihova vjerska uverenja, stanovnici susednog sela zabranili su Bojanu Bojoviću prolazak seoskim javnim putem. Nakon telefonskih prijetnji smrću, mladi, 32-godišnji sveštenik, koji je završio bogosloviju u Rimu, tužio je Dendića, koji nije krio svoj identitet. U parničnom postupku pred Osnovnim sudom u Nikšiću, Dendić je proglašen krivim za djelo „ugrožavanje sigurnosti“ i osuđen je na samo 45 dana uslovno. Dakle, Dendić je – uprkos obrazloženju suda da postoji velika mogućnost da se prijetnja ostvari – ostao na slobodi. Ovo nas veoma zabrinjava.
Crnogorska pravoslavna crkva nije jedina koju pogađa slabost crnogorskog pravosudnog sistema. Mala katolička crkva „Gospa od Snijega“ izgrađena u 15. vijeku u gradiću Verige u Boki Kotorskoj – na UNESKO-vom popisu svjetske baštine, nedavno je bila pod nemilosrdnim napadom nepoznatih vandala koji su ispraznili cijeli sadržaj kamiona koji je korišćen za čišćenje septičkih jama u dvorištu crkve.
Molimo vas da nam pomognete u zaštiti naše kulture i osnovnih ljudskih prava osiguravajući da počinioci ovih zločina budu kažnjeni.
Primaju:
Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights
United Nations office at Geneva,
CH-1211 Geneva 10, Switzerland, Europe
——————————————————————
To the Excel John Baird Foreign Minister
125 Sussex Dr. Ottawa, Ontario, K1A 0G2
——————————————————————
To Exel Dr.Srdjan Darmanovic Ambassador of Montenegro
1610 New Hampshire Ave. N.W. Washington DC, 20009, USA
——————————————————————
Centar za diasporu Gosp.Branko Milic Direktor
——————————————————————
Njegovom viskopreosvjestenstvu Mitropolitu Mihailu CPC
Vladicanski Dom, Gruda, Cetinje, 81250 Montenegro, Europe
——————————————————————