Црногорска Православна Црква

Сајбер рат против Црногорске православне цркве

Сајбер рат против Црногорске православне цркве

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Дискриминацију, прогон и дисквалификацију са којимa се Црногорска православна црква (ЦПЦ) бори већ скоро 30 пуних година у реалном свијету, сада је доживјела и доживљава и у виртуелном.

Црногорска православна црква на Гуглу

Уколико укуцате на вашем омиљеном претраживачу појам “Црногорска православна црква” добићете информацију, на свим језицима, да је у питанју “НВО” тј. невладина организација, а у најбољем слулчају да је “религијска НВО“, иако такав појам ниђе у свијету није познат. Претраживачи су базирани на “роботима” тј. паметним програмима (могу се слободно назвати и вјештачким интелигенцијијама), који информације купе са разних извора и онда их тако и сами издају за кориснике претраживача.

Један од тих извора егзистира дуго година и што је Гугл у пољу претраживања у сајбер свијету, то је Википедија у међу енциклопедијама у том свијету. Од самих почетака, она се наметнула као слободна енциклопедија на интернету и уколико тражите неки поуздан и опширан одговор, у 99% случајева ћете поред траженог појма укуцати у Гугл, или неки други претраживач, ријеч “Wikipedia“.

Податке које Гугл даје за Црногорску православну цркву су, дакле, преузети са Википедије. Наши веб администратори су покушали неколико пута исправити нетачне податке, од којих је један да Црногорска православна црква ужива мање од 10% подршке у православном становништу у Црној Гори, што је и по скорим истраживанјима ЦЕДЕМ-а из јула ове године демантовано.

Наиме, истраживање ЦЕДЕМ-а је показало да Црногорску православну цркву подржава 21%, Српску православну цркву 43%, док 35% православаца није хтјело да даје одговор на то питање, а који је податак врло битан и индикативан.

Осим изнесених података, на Википедији можете исто тако отркити да је оснивач Црногорске православне цркве Антоније Абрамовић, да се ЦПЦ представља као као насљедница легалне Митрополије црногорско приморске, а за коју ЦПЦ тврди да је наводно била аутокефална у вријеме краљевине Црне Горе и слично.

Основно питање које би себи морали поставити јесте, зашто се, од нас који вјерујемо у нашу свету Црногорску православну цркву, који осјећамо потребу да бранимо наше право да се зовемо Црногорцима, овакве ствари игноришу. Као да је то неважно? Као да се људи у 21. вијеку не информишу са интернета. Од онога што је важније, а то је информација на интернету и људи који је постављају, правимо нешто мање важно.

Како је већ речено, било је више покушаја од веб администратора ЦПЦ да направе исправке лако доказивих лажи на Википедији и Гуглу, тренутно без успјеха. Задњи покушај се десио 17. октобра ове године када смо због измјена блокирани на Википедији од стране извјесног господина са псеудонимом “Dcirovic” (вјероватно од “Д. Ћировић”), уз образложења да се лажно представљамо, да смо профани, агресивни и нападамо остале.

Очекује нас медијација на Википедији, али, очигледно да Википедија није оно што је некад била. Не само да Википедија више није поуздан извор информација већ је, очигледно, истина на Википедији сад и забрањена. Уколико би и жељели да отворите расправу око измјена на Википедији, ваш профил ће бити блокиран од администратора како не бисте могли да изнесете аргументе и чињенице у облику докумената, ако се администраторима Википедије истина не свиђа.

Црногорска православна црква позива све оне којима је наша вјера и идентитет важан да помогну и у овој сајбер борби за наша људска права и истину, за право гласа и право постојања.

Велика машина је кренула на нашу вјеру, име и презиме. Што би рекао владика Петар II у свом “Горском вијенцу”: “Мало руках, малена и снага, једна сламка међ’ вихорове.” Али ипак, можемо се сјетити и приче о Давиду и Голијату, Давиду који је са праћком у руци, коју је водила Божија провидност, побиједио огромног Голијата.

Message
x