Javna sablazan sa zadnjim namjerama
Dužan sam pred sopstvenom savješću i pred Bogom da upozorim povjereni narod na sablazan koji se širi Crnom Gorom. Izvjesni rumunski svještenik Emilian Prodan, koji služi u crkvi Svete Marije u Voluntariju, darovao je, tvrdi, Svete mošti Svetih Apostola Petra i Pavla, političkom pokretu koji je protivno kanonima Vaseljenskih sabora i odredbama Ustava Crnogorske crkve proglasio sebe crkvom i još izabrao, kao ga titulišu, mitropolita, na skupu necrkvenog karaktera, održanom 3. septembra 2023. godine na Dvorskom trgu na Cetinju.
Sveti apostol Petar raspet je 64. godine u Rimu, na krstu postavljenom obratno, jer je kazao da ne zaslužuje da umre na isti način kao Isus Hristos. Smatra se da je sahranjen u grobu nad kojim je sagrađena bazilika Svetoga Petra, koji se nalazi u njenoj katakombi ispod oltara. Njegove mošti nijesu nikada kao takve potvrđene. I Sveti apostol Pavle je mučenički stradao u Rimu. Glava mu je mačem odrubljena 65. godine. Vjeruje se da je sahranjen na mjestu na kome je car Konstantin Veliki podigao katedralu Svetoga Pavla van Zidina.
Nije poznato da iko u hrišćanskome svijetu ima čestice njihovih moštiju. Zato je ovaj slučaj svetogrđe. I ovo nije jedini takav slučaj, ali ovoga puta ćemo se zadržati samo na njemu. To je urađeno ciljano da bi se osnažio autoritet političkoga pokreta, koji vjeru zloupotrebaljavaju s ciljem sloma autoriteta i dostojanstva Crnogorske pravoslavne crkve. A u korist Srpske crkve, promijenjenoga imena u Pravoslavna, unutar koje namjeravaju da anektiraju Crnogorsku crkvu. Tako je bivša vlast namjeravala i dalje namjerava da riješi crnogorsko crkveno pitanje. Onovremena opozicija ju je nazivala DPS crkvom. Zato apelujem na vjerujuće da se ne povode za političkim fantazijama zlonamjernih, koji imaju zadnje namjere u pitanju Crnogorske crkve.
Predistorija svemu ovome počinje 2010. godine. Te godine ispitivanje javnoga mnjena pokazalo je da je povjerenje crnogorskih građana u CPC iznosilo 35.4% a u SPC 49,1%. U to vrijeme naša Crkva imala je četvoricu vladika, 22 svještenika i parohije u Argentini, Italiji, Austriji i Belgiji. To je bio signal koji je digao na noge, združene, vlast i Srpsku crkvu. Potkupili su i nekoliko svještenika CPC-a, koji su tajno ustali protiv sopstvene Crkve, i izdali je. Pokrenuli su kampanju tokom koje su u javnosti posredstvom raznih fejsbuk-profila, medija i obavještajnim radom rušili autoritet CPC-a. Dok je vlast mizernim mjesečnim sredstvima od 4200 eura podržavala crnogorsku jerahiju i istovremeno protiv nje podsticala bunt izvjesnih klirika zbog te činjenice; obećali su im bili visoka primanja i dobra mjesta u crkvenoj hijrarhiji takozvane Pravoslavne crkve.
Godinama su vršili kampanju uperenu protiv same Crnogorske Crkve, njenoga autoriteta, poslanja i visokoga klira, sve dok nijesu povjerenje građana u nju sveli na 10%. Istovremeno, onovremena vlast je vršila nezakoniti upis 12,3 kvadratna kilometra crkvenoga zemljišta i skoro svih crkava i manastira na SPC, odnosno, državu Srbiju, da bi Crnogorsku crkvu lišili imovine i onemogućili je da preuzme duhovne kompetencije u Crnoj Gori. Nijesu joj dozvolili ni izgradnju sabornih crkava u Baru i Podgorici. To isto svještenstvo CPC-a, koje je učestvovalo u toj kampanji traži beneficije, temeljene na zločinu izdaje sopstvene Crkve, kojoj su se zakleli na jevanđelju.
Da bi eskalacija napada na jedinstvo Crnogorske crkve odpočela ne dugo nakon naše pośete papi Francisku u Rimu, 12. novembra 2022. godine. Organizovana je na njegov poziv, da bi smo Ga upoznali sa crkvenim prilikama u Crnoj Gori.
Ubrzo, povodom te posjete, reagovala je portparolaka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova. Ona je 7. jula 2023. godine kazala za Crnogorsku crkvu da “Njenu ulogu vještački naduvavaju sile koje nastoje da naruše jedinstvo pravoslavnog svijeta”. Da bi dva mjeseca kasnije, 3. septembra iste godine, bio izvršen ulični puč na kome je antiustavno i nezakonito, na skupu necrkvenog karaktera, održanom na Dvorskom trgu na Cetinju, dio jerahije otpao od Crkve i kako sam kazao, osnovao politički pokret koji za cilj ima zadnje namjere u pitanju Crnogorske crkve. Stvorili su pometnju unutar vjerujućih i istovremeno srušili autoritet Crnogorske crkve među Crnogorcima, u crkvenoj i pravoslavnoj vaseljeni. Ovo je udar, ne samo na crkveno jedinstvo nego i opstojnost crnogorske države. Zato još jednom očinski molim sve vjerujuće Crnogorce da se suoče sa sa tim činjenicama i ne dozvole da takav rasplet crnogorskog crkvenoga pitanja koji je na štetu Crnogorske pravoslavne crkve i države, jer je ona njihova duhovna okosnica i čuvar crnogorske kulture, tradicije i duhovnosti.
Vladika i Mitropolit crnogorski
† Mihailo
s.r.